OŽIVENÉ PEVNOSTI NA CHOMUTOVSKU 2022 – PODĚKOVÁNÍ

Mezi nejvýznamnější účel a cíle projektu „Oživené pevnosti na Chomutovsku 2022“ opět patřilo neustálé rozšiřování zrekonstruované pevnostní linie, údržba naučné stezky čs. opevnění z let 1936 – 1938 na Chomutovsku, kterou náš spolek muzeum čs. opevnění z let 1936 – 1938 „Na Kočičáku“, z.s. vybudoval a udržuje.
Dalším důležitým cílem byla obnova a hlavně očista a úklid dalších objektů čs. opevnění z let 1936 – 1937 nad městem Chomutovem. Obnova dalších pevností měla za cíl spojit a vytvořit ucelenou zrekonstruovanou pevnostní linii od Bezručova údolí po Březenec. Délka této linie již v současné době měří cca 5 km a nachází se zde celkem 22 pevnůstek, což nemá v celé ČR obdoby.

Projekt „OŽIVENÉ PEVNOSTI NA CHOMUTOVSKU 2022“ se skládal z těchto důležitých bodů:

1. Ukázka deponie a stavby pevnosti
2. Údržba objektů
3. Rekonstrukce objektů starého typu
4. Rekonstrukce objektů nového typu
5. Údržba vegetace
6. Úklidy
7. Výroba a rekonstrukce překážek

Výše uvedených sedm bodů byly kostrou celého projektu a prioritou letošního roku po pracovní části.
Body projektu byly důkladně připraveny a tak splnily cíl a to údržbu a další rozšíření našeho muzea a naučné stezky. Na projektu se podílela zkušená a stálá skupina členů a příznivců našeho spolku.
Na rekonstrukci pevností či pevnostní linie nad Chomutovem se s jistotou a nadšením přidávali i ti nejmenší a to děti se svými rodiči z našich táborů či zájmového kroužku. Celkově projekt rekonstrukce podporovalo čím dál více našich příznivců, jak časově, tak i fyzicky a to bez nároku na mzdu.

1. Ukázka deponie a stavby pevnosti

Jednou z novinek pro letošní rok 2022, které si naše muzeum Na Kočičáku připravilo, je rekonstrukce nejen samotných pevností. Představili jsme veřejnosti, návštěvníkům a turistům i pohled na stavbu pevností. Po mnoha letech rekonstrukce jsme se zaměřili i na zapomenuté stránky opevnění, bunkrů a pevností. Za pevnostmi stály i lidské osudy, příběhy či události na které dnes pomalu zapomínáme. Veřejnosti jsme představili i ukázku staveniště a deponii/sklad materiálu. Cílem tohoto bodu byl příběh dělníků či stavitelů. Plynule jsme navázali na lounského stavitele Františka Hiekeho, který v roce 1936 stavěl pevnosti na Chomutovsku. V duchu stavitele Hiekeho jsme připravili u pevnosti ukázku staveniště. Stálá scéna zobrazovala ukázku plotu proti špionáži, sklad materiálu (písek, kámen, dřevo). Názorně tak scéna zobrazovala zázemí při stavbě.
Náklady u této položky byly doprava, písek, štěrk, PHM agregát, vázací drát, prkna, penetrace a spojovaní materiál.

2. Údržba objektů

Rekonstrukce a rozšiřování muzea o další udržované pevnosti byla jasnou strategií muzea obnovit co největší část pevnostní linie v okolí Chomutova. Cílem i v loňském roce bylo vytvořit ucelenou představu a reálný pohled na to, o jaké rozsáhlé dílo našich předků se jednalo. Ovšem díky velkému počtu objektů a rozsáhlé pevnostní linii je nedílnou součástí činnosti údržba objektů. Údržba pevností byla činností, která udržuje stav našich pevnůstek na reprezentativní úrovni.
Náklady u této položky byly drátěné kartáče, disperze, cement, ochranný lak, omítková směs, vysokotlaké čištění, akrylátové barvy, doprava materiálu a PHM agregátu.

3. Rekonstrukce objektů starého typu

Objekty starého typu jsou pevnosti z roku 1936. Na těchto pevnostech byla i postavená základní linie obrany nad Chomutovem. V současné době je na nich i založená naučná stezka čs. opevnění z let 1936 – 1938 na Chomutovsku. V roce 1936 byly tyto pevnosti budovány nad Chomutovem v takřka souvislé linii. Celkem se jich postavilo 55. Naše muzeum „Na Kočičáku“ těchto pevnůstek očistilo, vyklidilo od odpadků, odkopalo, natřelo kamuflážními barvami a hlavně neustále udržuje v důstojné podobě celkem 15. Z toho 3 pevnůstky jsou opraveny i uvnitř do podoby z roku 1938.
V rámci našeho dlouhodobého projektu se u počtu zrekonstruovaných pevnůstek nezastavujeme a v roce 2022 jsme rozšířili tento počet opět o 4 objekty. Díky systematickému postupu rekonstrukcí se naše činnost zaměřovala na objekty, které byly blízko městské aglomeraci a místům, které byly lehce dostupné. Dostupné jak pro slušné lidi, tak i vandaly a obyvatele, kteří si neváží ničeho. Každý objekt, který byl blíže městu či „civilizaci“ vyžadoval mnohem větší práci, rekonstrukci, ale i opatrnosti v rámci nebezpečného odpadu. Právě řada těchto objektů se v předchozích letech stala terčem mnoha černých skládek či míst, které obývali lidé bez domova. Právě proto je tato rekonstrukce již obtížnější a náročnější, jak po fyzické stránce, tak i po stránce psychické (i když naši členové prožili v rámci rekonstrukcí již mnoho). Ovšem tento druh překážek nás nezastavil a i s vědomím mnoha problémů jsme naplno pokračovali v rekonstrukci objektů starého typu. V další práci nás opět táhli i mladí členové, kteří se v tomto prostoru pohybovali v rámci zájmového kroužku či na letních táborech.
Rekonstrukčními pracemi byly výkopové práce, likvidace odpadů, očista omítek, vyklizení vnitřní části pevnosti, montáž výdřevy střílen a nátěry.
Náklady na tento bod byly drátěné kartáče, výdřeva střílen, penetrace, barva, cement a doprava.

4. Rekonstrukce objektů nového typu

V republice a celkově mezi veřejností je více známější objekt nového typu tzv. řopík. Tento druh pevnůstek se stavěl v roce 1937, proto získal i označení objekt nového typu a následně pak řopík podle oddělení ministerstva obrany, které se nazývalo ředitelství opevňovacích prací (ŘOP). Na Chomutovsku jich bylo vystavěno v roce 1937 celkem 25. Z těchto 25 objektů náš spolek udržuje či rekonstruuje celkem 11 řopíků.
Cílem tohoto bodu a zároveň celého roku bylo opravit 4 řopíky nad Chomutovem. Pevnosti prošli očistou omítek, výrobou a montáží mřížových dveří, uzavření objektů, osazením mříží a konečným nátěrem.
Náklady na tento bod byly výroba a montáž mřížových dveří, základová barva, cement, betonová směs, akrylátová barva, doprava.

5. Údržba vegetace

Činnost našeho muzea ovšem v roce 2022 nebyla založena pouze na rekonstrukcích, prohlídkách a akcích. Velká část našeho času a sil byla věnována údržbě vegetace a likvidaci náletů. Náš spolek zodpovědně udržuje prostor cca 7000m2. Prostor byl během letních měsíců neustále sekán a udržován pro návštěvníky. V podzimních měsících pak probíhal úklid listí.
Náklady na tento bod byly na PHM do motorové pily a křovinořezu, struny do křovinořezu a dopravy.

6. Úklidy

Některé body v našich žádostech se jednoznačně opakují a to z několika důvodů. Některými důvody jsou, že neustále rozvíjíme naše projekty a některé, že ani mnoho set hodin dobrovolných prací nepomáhají. Mezi tyto negativní body jednoznačně patří úklidy skládek, odpadků a vandalismu. Jak jsme avizovali v předchozích žádostech, tak úklidy se v posledních letech stali nedílnou součástí naší činnosti. A bohužel čas potvrzuje naše slova. A i v roce 2022 naši členové, příznivci a mladí bunkráci uklízeli mnoho tun odpadků z lesů a jeho okolí. Dobrovolníci z našich řad neustále odpadky uklízeli. Naši příznivci a členové uklízeli tuny odpadků – odpadky nakládali, odváželi na kraj lesa, tam překládali na vlastní vozidla a odváželi na skládky a tam pak ručně vykládali. Na druhou stranu nás posilovali ti nejmenší, kteří se neustále ptali, kde se tu vzalo tolik odpadků, kdo to udělal, proč to někdo neuklidí…. Nechceme, aby naše děti viděli v lese a v okolí pevností odpadky. Pozitivum této zlé stránky je, že všichni mladí naši členové si na během úklidů práce uvědomovali zlo odpadků a znečišťování lesa a přírody. Proto tento bod považujeme za jeden z nejdůležitějších a to i když není tolik vidět.
První bodem byly úklidy nově vytvořených černých skládek, které se objevují podél cest a velmi frekventovaných míst.
Druhým bodem byly úklidy starých a zapomenutých černých skládek, které postupně objevujeme s tím, jak rekonstruujeme pevnosti a okolí.
A třetím bodem byly úklidy po návštěvnících, lidech bez domova a vandalech v samotných pevnostech.
Náklady na tuto akci byly doprava a svoz odpadků, ochranné pomůcky a igelitové pytle na odpadky.

7. Výroba a rekonstrukce překážek

Překážkový systém byl nedílnou součástí čs. opevnění z let 1935 – 1938. Naše muzeum, ačkoliv disponuje pouze lehkým opevněním, tak v mnoha ohledech převyšuje i těžké opevnění z východních Čech či severní Moravy. Naše protitanková překážka složená z více jak 140 rozsocháčů (ježků), která je již neodmyslitelnou podobou Kočičáku, je naprosto unikátní. Jedná se totiž o nejdelší protitankovou překážku svého druhu v celé republice u tohoto druhu opevnění. Rozsocháče jsme před 10 lety získali ve spolupráci s městem Chomutovem od ministerstva obrany. Na základě těchto údajů chceme budovat a rozvíjet tento obrovský potenciál. Návštěvníci našeho muzea neoceňují pouze a jen pevnosti, kterých je po celé ČR mnoho, ale právě prvky, které dokreslují a zvyšují reálnou podobu naší pevnostní linie.
Proto jsme v roce 2022 zahájili rekonstrukci protitankové překážky složené z ocelových rozsocháčů. Rekonstrukce byla realizována očistou původních originálních ježků/rozsocháčů a jejich nátěrem.
Další fází tohoto bodu byla výroba tentokráte betonových ježků, které svou konstrukcí byly historicky první překážkou svého druhu v Československu. Naše muzeum disponuje speciální šablonou/formou na výrobu tohoto druhu překážek. Forem na tuto překážeku je v celé ČR pouze několik a naše muzeum mezi ně patří. Proto v roce 2022 odlilo několik kusů.
Náklady na tuto položku byl spojovací materiál , barva základní a černá, beton a vázací drát.

8. Obnova polního opevnění

Dalším takřka již zapomenutým historickým prvkem čs. obrany v roce 1938 bylo tzv. polní opevnění. Mezi polní opevnění řadíme spojovací a střelecké okopy, zákopy, kulometné okopy, minometné okopy, okopy pro kanony a přístupové okopy do pevností. Dnes na tento druh opevnění jen vzpomínají starší generace. Ovšem ve 30. letech minulého století a především od května 1938 při vyhlášené ostraze hranic se začalo mohutně budovat/kopat polní opevnění. Dle vzpomínek chomutovských pamětníků se v květnu 1938 na kopání zákopů, ve kterých se v případném konfliktu měli bránit naši dědové a pradědové, hlásili čeští dobrovolníci. Dobrovolníci byli Češi žijící v Chomutově. Místo setkání bylo ve Štefánikových kasárnách v dnešní Zborovské ulici. Bylo jich zhruba 200 a měli svou silou a srdcem podpořit vojáky v horách….. Hlásili se dobrovolně na kopání zákopů v drsných horách a hlavně v oblastech, kde nyní vede naučná stezka a naše muzeum rekonstruuje pevnosti. Na tuto odvahu, srdce a pomoc národu nechceme zapomenout.
Vybrané okopy a zákopy jsme ukázkově zrenovovali, tak aby se nikdy nezapomnělo, že v roce 1938 bylo neuvěřitelné množství dobrovolníků, kterým národní zájem nebyl lhostejný.
Náklady na tento bod byly dřevěné kulatiny, spojovací materiál, asfalt na izolaci a prkna na výdřevu části zákopů.

Statutární město Chomutov finančně podpořilo tento projekt Oživené pevnosti na Chomutovsku 2022.

Děkujeme proto za podporu statutárnímu městu Chomutovu.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *